V případě infrakabiny rozlišujeme 2 druhy záření – tzv. NEAR INFRARED a FAR INFRARED HEAT. Zdrojů záření v infrasauně je několik, ale základem jsou právě tyto 2 zmíněné formy.
NEAR INFRARED záření v infrasauně
Pro začátek je důležité vědět, že je Near infrared light (NIR) obsažené v přirozeném spektru slunečního záření. Slunce totiž vysílá až polovinu své celkové energie ve formě NIR. Lidé jsou biologicky naprogramováni tak, aby zpracovali teplo typu NIR a získávali z něj vitamín D. Naše těla tuto formu energie potřebují na každodenní přežití.
V čem jsou NIR systémy efektivní? Návštěvníci sauny toto teplo vyhledávají hlavně pro regenerační účinky, které mají dopad na pokožku. NIR dokáže zvýšit celkovou teplotu těla, zlepšit cirkulaci a snížit bolest.
FAR INFRARED záření v infrasauně
FAR INFRARED je momentálně považován za nejmodernější způsob ohřevu infrasauny. Používá se v terapeutických saunách a od NEAR INFRARED tepla se liší převážně vlnovou délkou. Pokud si odmyslíme komplikované vědecké poznatky, tak je FAR INFRARED záření prospěšné, protože otepluje lidské tělo zevnitř – v praxi to znamená, že pocení nastává dříve a je intenzivnější.
Určité množství lidí se zkušenostmi z nemocnic doporučují na regeneraci právě FAR INFRARED systémy. Kromě intenzivnějšího pocení, je možné s tímto zdrojem tepla zajistit detoxikaci organismu, zlepšit metabolismus, ale také napomáhat hubnutí či odbourávat stres.
Jsou NEAR a INFRARED záření bezpečné?
Odpověď je jednoznačná – naprosto bezpečné.
Samotné nemocnice používají lampy s podobným zářením, aby zvýšily tělesnou teplotu malých dětí. Narozdíl od UV záření vás záření v sauně nemůže popálit. Infrasauny tedy nepředstavují jakékoliv nebezpečí pro pokožku nebo jakoukoliv jinou část lidského těla.
Jediné, na co je třeba si dát v sauně pozor, je příliš vysoká tělesná teplota a následná dehydratace. Vždy mějte po ruce dostatek tekutin, a pokud o sobě víte, že trpíte poruchou srdce, do sauny raději nevstupujte.
Buďte zodpovědní ke svému tělu a sauna vás potěší potřebnou relaxací.